Zdroj náhledového obrázku:Wikipedia

Moje žena miluje přepravu. Především tu lodní, takže když navštěvujeme moře, tak vždycky musíme navštívit místní nákladní přístav, protože kontejnerové lodě jsou obrovská láska.

A naše vzájemná láska zapříčinila, že jí tímto děkuji za upozornění na další video.

Možná je to poprvé, co jste slyšeli o severní cestě. Vede severem nad Kanadou a až doposud byla svatým grálem v dopravě z Asie na východní pobřeží USA. Dodnes se tam nejenom čínské lodě dostávají skrz Panamský průplav, který nejenom prodlužuje cestu, ale také zvyšuje cenu dopravy zboží.

Jedna věc se ale děje: Každým rokem ubývá v Severním ledovém oceánu ledu. A tak se ne tak nedlouho zpátky stalo něco zatím nevídaného: Nákladní loď proplula právě zmiňovanou severní cestou. A nejenom to, tato cesta byla rychlejší a levnější, než „klasická cesta“ skrz Panamu.

Daná cesta má ale jeden problém: V současnosti si na ni usurpuje právo právě Kanada, která odmítá připustit, že by se mohlo jednat o mezinárodní dopravní cestu. K nám nejblíž je to třeba řeka Dunaj. Mezinárodní dopravní cesta znamená, že si na ní žádný stát v okolí nemůže dělat výhradní nárok a ani účtovat poplatky za plavbu, kromě období války.

A právě poplatky za plavbu jsou to, oč tu běží. Námořní doprava není 100% bezpečná a nehody se stávají. A samozřejmě se může taková nehoda stát i při plavbě severní cestou.

A kdo pak bude takové lodě zachraňovat? No, právě Kanada.

Jenže daná cesta je u nejméně osídlených částí Kanady, takže případné vybudování potřebné infrastruktury pro bezpečnější navigaci lodí by Kanadu stálo nemalé peníze.

Ať už si o globálním oteplování myslíte, co chcete, tak vědci se shodují, že někdy kolem roku 2050 nebude severní cesta zamrzat. Takže dělání si nároků na příslušnost možná přichází v pravý čas…

Chtěli byste nejenom o námořní doporavě vědět víc? Třeb i to, jak na takhle obrovskou loď dostat svoje zboží? Tak se podívejte na velmi zajímavé stránky úhlavní milovnice nejenom námořní dopravy: Podnikáme v Importu.

Baví vás články o opravdu velkých technologiích? Dejte mi to vědět do komentářů!