Chris Hadfield je Kanadský astronaut, jehož jméno v poslední době utkvělo v mysli i „širokému publiku,“ nepolíbenému současností.

Chris Hadfield totiž dokázal svými kousky na Mezinárodní vesmírné stanici zaujmout značnou část publika a třeba jeho podání písně Space Oddity od Davida Bowieho oblétlo celou planetu víckrát, než on sám na orbitě.

 

Součástí života každého astronauta je ale značné odcizení a život po dlouhou dobu v uzavřeném prostoru s pár dalšími lidmi.

Jak přežít a nezbláznit se v karanténě? Chris má rady na to:

1. Porozumějte aktuálním rizikům

Nemá smysl mít strach jenom proto, že mají všichni okolo také strach. Zároveň ale nemá smysl se chovat zcela neuváženě jenom proto, abyste sobě a svému okolí dokázali, že nemáte strach.

Je potřeba jednat s rozvahou a vědomím rizika. Zároveň by vás to ale nemělo brzdit v dennodenním životě.

2. Začněte něco dělat

Zaměstnejte se. Nikomu neprospěje, když karanténu prosedíte doma na gauči. Co jste vždycky chtěli dělat, ale „neměli jste na to čas“? Není lepší příležitosti, než si chvilku zkusit postoupit o krůček dál ve svém snu.

Ať už je to zkusit hrát na kytaru a nebo třeba napsat knihu, není lepšího času, než je tento.

Já sám jsem se třeba hezky rozprogramoval a napsal jsem několik WordPress pluginů pro CleverStart. Nenechte se odradit tím, že třeba „nikdo nebude číst vaši knihu.“

3. A hlavně, postarejte se o sebe

Věnujte se péči o sebe, o své tělo a o svou mysl. Zůstaňte v kontaktu se svými blízkými a neklesejte na mysli.

A až tohle všechno opadne, tak si přejme hladké přistání.