Jedním z mých oblíbených Youtuberů je Tom Scott. Popisuje buď zcela obyčejné věci tak zajímavě, že se o nich potřebujete dozvědět více. Například jste jej mohli vidět v článku o tom, proč jsou Britské zásuvky ty nejlepší na světě.

A pak se Tom věnuje ještě jedné disciplíně: Ukazuje lidem doopravdy neobyčejné věci. Třeba první zcela solární vlak na světě.

Ano, titulek je poněkud zavádějící. Nejedná se o plošné nasazení, ale o jednu místní trať v Austrálii, kde jezdí všeho všudy jedna jediná souprava.

Souprava na baterky

Daným vlakem je 70 let starý vlak, který byl z dieslu předělaný na elektropohon. Místo nádrží na naftu tak přišly na své místo baterie a vlak mohl vyrazit.

Funfguje skvěle především díky tomu, že se jedná o jednokolejnou trať, která je na poměrně rovném povrchu. V Austrálii, kde neustále svítí slunce.

I tak je to celkem impozantní podívaná. Vlak na svůj provoz potřebuje stejně velkou baterii, jako běžné elektrické auto.

Narozdíl od auta ale tato baterie pohání celou soupravu, která váží přes 70 tun. Nejnáročnější záležitostí je rozjet soupravu. To zabere nejvíce energie.

Ale jakmile se souprava rozjede, tak může strojvůdce na aspoň půl míle vypnout motor a nechat soupravu jet na setrvačnost. Pak musí do dalšího kopečku trochu přidat a pak už se brzdí.

Narozdíl od rozjíždění je brždění vítanou činností. Dochází tak k rekuperaci energie a baterie ve vlaku se trošku nabijí.

Energeticky pozitivní vlak

Kromě solárních panelů na střeše vlakové soupravy jsou ještě připravené soláry na obou stanicích této atrakce pro turisty.

Vlak se tak dobije při každé zastávce přímo na stanici a přes noc je dobit napájecím kabelem, který je opět použit z elektromobilů.

Souprava je velmi energerticky účinná. Solární elektřiny je nadbytek a putuje ještě zpět do elektrické sítě.

Síla nápadu

Těžko říct, jestli by se ve věčně zamračené střední Evropě našlo dost sluníčka na to, aby to pohánělo aspoň jednu lokálku.

Zároveň má tato souprava výhodu, že se jedná o jeden vlak, na jedné trati, na jedné koleji, která je na rovince. A to všechno na místě, kde je slunce nadbytek.

Takové ulítlé nápady ale dělají jednoznačně reklamu a myslím si, že až příště budete v Austrálii, tak se tam určitě pojedete podívat.

Asi bude trvat trošku delší dobu, než se solární vlaky rozšíří do většího používání, ale to důležité je, že víme, že se to dá udělat

Jeli byste se podívat na vláček?

Video jako obvykle naleznete nahoře v článku