Ačkoliv jsem měl původní Huawei Y5 2018 moc rád, tak jsem z něj velmi rychle vyrostl. Přeci jenom jsem mnohem pokročilejší uživatel a daný telefon byl určený pro naprosté začátečníky.

Na vašem zařízení není dostatek místa

Hledání začalo poté, co jsem asi dva měsíce neustále řešil nedostatek místa na svém Huawei. Mít 16GB vnitřní paměti fakt není na dlouhodobé používání.

Moje požadavky na telefon

Pokud i vy zvažujete změnu telefonu, tak byste měli vzít v úvahu dvě věci:

  1. Uvědomte si, že právě teď je nejlepší čas na nákup nového telefonu. Kvůli karanténním opatřením klesají firmám zisky, a proto jsou ochotné dát zajímavé slevy
  2. Velmi dobře si stanovte své požadavky na nový telefon. A hlavně mějte na paměti, že telefon bude sloužit především vám.

Vzal jsem oboje v potaz a stanovil jsem si tyto základní požadavky:

Dostatek vnitřního místa na hry, aplikace a možná i fotky a videa. Nastavil jsem si 64 GB jako nezbytné minimum, 128 GB jako očekávanou hodnotu.

Čtečka otisků prstu. Původní Huawei měl odemčení pomocí PINu a nebo rozpoznáním obličeje. Poslední dobou je můj obličej pořád něčím zakrytý, především, když se pohybuji venku.

Rozumné odezvy systému. Jsem ochotný si počkat na to, až telefon něco udělá, ale samozřejmě nejsem ochoten čekat přes dvě minuty, jenom aby aplikace při pokusu o spuštění spadla.

Obstojný fotoaparát. Neočekávám od telefonu zázraky. Zároveň ale očekávám, že fotka bude alespoň nějak zajímavá.

A ano, to je vše. Rozhodl jsem se neřešit ani značku, ani žádné další funkce. Výsledkem hledání je právě Realme 5

Jaké jsou mé dojmy po pár dnech používání?

Opravdu celodenní výdrž baterie

Vstávám kolem půl sedmé ráno. Usínám asi v deset večer, někdy v jedenáct večer. Realme zvládne 16 náročých hodin na jedno nabití.

S telefonem se nemazlím. Pouštím si hudbu na Spotify, hraju GardenScapes a už zase chytám Pokémony. Přes den jsem strávil asi hodinu na cestě autem, se zapnutou navigací Waze.

Testuju foťák a kameru a samozřejmě sjíždím Facebook, Instagram a Twitter.

Večer mi v baterii ještě zbývá asi 20 procent. Když jsem četl jiné recenze, tak se majitelé shodují, že když svůj Realme 5 s baterií o kapacitě 5000 mAh trošku šetří, tak jim klidně vydrží nabitý až tři dny.

Uvidíme, jak se bude výdrž chovat, až opadne úvodní nadšení z telefonu, ale i z této výdrže jsem velmi nadšen.

Park v Českém Meziříčí, širokoúhlý objektiv

Svižné a rychlé odezvy systému

Aneb už zase chytám Pokémony. Hře Pokémon GO na původním telefonu Huawei trvalo déle a déle než se zapnula.

Většinou jsem to v práci dělal tak, že než jsem šel na oběd, tak jsem pustil Pokémony, skočil si na záchod, v klidu se přezul a sjel výtahem dolů. V tu chvíli se většinou hra spustila.

K výběru nového telefonu mě motivovala situace, kdy k nám na zahradu zabloudila laň ze sousedního pole. Než se mi v Huawei nastartoval telefon, tak byla pryč.

Kamera ve 4K

Nativní 4K na kameře v telefonu této cenové kategorie mě příjemně překvapilo. Z prvního testovacího videa také vyplývá, že pokud budu chtít něco natáčet seriozněji, bude potřeba si po dobu nahrávání zapnout mód Nerušit.

Mikrofon je poměrně citlivý, takže je ve videu slyšet, jak u natáčení kvetoucí jabloně dýchám:

Druhým velmi zajímavým módem kamery je zpomalený záběr. Ten už nelze snímat ve 4K rozlišení, ale i tak je výsledná kvalita velmi zajímavá:

4 objektivy v jednom těle

Kromě standardního fotoaparátu má Realme objektiv na portrét, širokoúhlý objektiv a objektiv na makro. Ačkoliv ten poslední má rozlišení jenom 2 Mpx, tak na sdílení třeba na sociální sítě je více, než postačující.

Portrétní objektiv je zajímavá hračka. Telefon se snaží, co to jenom jde, ale asi nejsem přesvědčen o tom, že jej budu používat.

Ale je jeden objektiv, ze kterého jsem zatím velmi nadšen. Recenze sice mluvily o tom, že výsledné fotky jsou neostré, ale z použití širokoúhlého objektivu zatím nemám ten pocit. Pohledy do krajin na široký úhel mě opravdu baví fotit a i fotky z vesnice vypadají výborně.

Socha TGM v Českém Meziříčí, širokoúhlý objektiv

S telefonem nehýbejte

Noční režim je aktuální metou vlajkových lodí jednotlivých značek. Můj telefon nepatří snad ani do střední třídy, takže jsem neočekával žádné zázraky.

Při focení mě hodně pobavila hláška z nadpisu. Při nočním focení se zapne zřejmě delší expozice a tak by nebylo záhodno moc telefonem hýbat. Výsledné fotografie bych označil jako „použitelné.“

Hodně muziky za málo peněz

Dalším nadšením je velmi rychlá čtečka otisků prstu umístěná na zádech přístroje. Je velmi spolehlivá a reaguje dřív, než bych řekl Švec. S mokrou rukou si moc nerozumí, ale na to jsem byl za danou cenu připraven.

Ještě jeden požadavek jsem měl na nový telefon. Aby mi neutrhl kapsu. Ne svojí velikostí, ale spíše cenou. Realme 5 se v kapacitě 128 GB prodává za 3990 Kč.

Jsou zde nějaké kompromisy? Ale určitě! Mnohé z nich  jsem přijmul za status quo.

Například „starší“ micro USB konektor mi zatím vyhovuje, protože můžu přepoužít nabíjecí kabely z předchozího telefonu.

NFC by se možná hodilo, ale jsem stejně zvyklý platit kartou a ne telefonem. Jako příjemný bonus má Realme 5 ještě 3,5 mm sluchátkový jack, i když tuším, že toto asi bude můj poslední telefon s touto funkcí.

Z výkonových parametrů jsem řešil především 4GB paměti RAM. Zatím nejsložitější aplikací na telefonu jsou Pokémoni a dokud ti budou fungovat, tak budu spokojený uživatel.

Nejsem uživatel, co by řešil různé benchmarky, jediné, co řeším je pocitová rychlost odezvy systému, kterou má telefon vynikající.

Jakou aplikaci či hru bych podle vás měl vyzkoušet, abych věděl, jak doopravdy svižný telefon je?