V dřevních dobách internetu byl YouTube plný především videí s malými koťátky, a s hudbou. Pro hudbu si už tehdy chodili právě na novou sociální platformu. Ta v roce 2019 dokonce umožnila původním tvůrcům „remasterovat“ původní videa s tím, že zůstalo zachováno původní ID videa a hlavně – původní počet shlédnutí videa.

Tom Scott v dnešním videu popisuje, proč remastering nemusí být až zas tak dobrý nápad. Respektive, proč je to dobrý nápad, když se pojme opravdu jako „remastering“ místo toho, aby se celá práce zadala znuděnému internistovi, co chce mít prácičku odfláknutou pokud možno co nejdříve.

Video music

Většina hudebních videí má to slovo „video“ v názvu právě proto, že původně byla určená pro vysílání v televizi. Ano, vzpomínám na časy, kdy MTV doopravdy hrála hudbu a na TV Nova byl nejlepší pozdrav „Čágo bágo šílenci!“ Hudební videa se nahrávala především na kazety a v kvalitě určené pro běžné televize. Schválně si na chvíli pusťte Óčko. Nízká kvalita videí byl prostě standard.

Jsou vyjímky. Třeba píseň Last Christmas od skupiny Wham! se nyní nachází na youtube ve 4K rozlišení. A vypadá výborně. To samé platí u videa Living on my own v podání božského Freddieho ze skupiny Queen. Remasterované video má doknoce zachován původní rozměr, určený pro obrazovky TV z let osmdesátých.

U skupiny Wham! je důvod jasný: Původní klip byl natočen na filmový pás, takže bude vypadat dobře, i když jej promítnete třeba na budovu.

Prokletí jménem SD

Původní rozlišení TV bylo 476 řádek v USA, v Evropě pak 576. A to je vše. Pro srovnání 4K rozlišení má rozlišení 4096*2160 pixelů. Je nutné si pamatovat na to, že většina hudebních videoklipů byla produkována co nejlevněji. A hlavně s vědomím, že stejně jej budou diváci konzumovat jenom na svých televizích, o standardním rozlišení.

Samozřejmě, existují vyjímky. Ať už hudební video od již zmiňované kapely Wham!, tak třeba i Rolling Stones. Tom Scott na dnešním videu jasně ukazuje, že jejich album The Rolling Stones Rock and Roll Circus bylo natočeno na film, a proto i dnes vypadá opravdu fantasticky.

Zde přichází výhoda remasteringu. Když tedy máte zdroje. Třeba u písně The last Christmas se producenti rozhodli vystopovat původní zdroj pro videoklip na filmu, digitalizovat filmový pás do vysokého rozlišení, a celý videoklip znovu sestříhat. Přesně tak, jak byl sestříhán původní klip v nízkém rozlišení.

A i zde je vidět, že prostě pro některé záběry nebyl originál. A i když si někdo digitálně dost vyhrál se zdrojem v nízké kvalitě, tak i tak je vidět, že se prostě jedná o zdroj v nízké kvalitě.

Chceme to levně

Jenomže ne všichni mají čas a zdroje na to, aby remasterovali video z filmového originálu. A někde to prostě ani nejde, protože originál vznikal rovnou na videu. A třeba u remasteringu písně Bohemian Rhapsody prostě  nebylo zdroje jiného, než právě videa. Efekty „mizení v dál“ v huebním videu vznikly doopravdy tak, že kamera se namířila na nobrazovku zachycující zdroj z kamery, aby vznikl efekt mizení do nekonečna.

Samozřejmě si můžeme říct, že určitě panovala touha po tom mít zrovna tak ikonickou píseň v HD rozlišení. Obzvláště poté, co se stejnojmenný film stal hitem oceněným dokonce i Oskary.

Jediný pravý originál

Vinyl je v módě. Retro je v módě. A jestli chcete ten pravý, autentický zážitek z hudby, tak – bohužel – musí být v SD. V sedmdesátých letech prostě jiného rozlišení nebylo. Dokonce ani ne v devadesátých letech. HD, natož pak ultra vysoké rozlišení, jakým třeba je i 4K, jsou prostě výkřiky moderní doby.

Zároveň mnoho videí na Youtube je prostě jenom výsledkem pokusu počítače si „domyslet“ chybějící pixely tam, kde žádné nejsou. Ano, moderní algoritmy jsou opravdu skvělé, ale v realitě musíme zapomenout na vše, co jsme viděli v serálu Kriminálka Las Vegas. Počítač prostě nepřidá detail. Jenom si na základě okolí objektu „domyslí“ jak by to mohlo vypadat.

Remastering = Znovuvytvoření

Nenechávejte tuhle úlohu na počítačích, prosím. Zrovna už několikrát Tomem Scottem zmiňované video All Star od kapely Smash Mouth je důkazem přesně toho, co jsme si říkali na začátku. Tady to video prostě někdo vzal, prohnal algoritmem a vytáhnul ostrost na max. Výsledek je poměrně … děsivý.

Naprosto souhlasím s Tomem. Jestli chcete muziku v HD, tak ji prostě ve vysokém rozlišení natočte znova. To je podstatou slova remastering. Znovuvytvoření původního díla, vycizelování do naprosté dokonalosti. Pokud to nejde, tak nechte video v původním standardním rozlišení. Tak, jak bylo míněno.

Jinak vám vznikne video, na kterém se dá krásně ukázat, jak to nedělat. Obličej zpěváka vypadá, jako kdyby patřil démonovi. Autobus vypadá rozbitě a v určitých částech videa máte jednu osobu rozplizlou do dvou míst najednou v jednom snímku. Tohle si prostě hitovka z filmu Shrek nezaslouží.

Obzvláště, pokud se tak stalo na úkor historie. Původní video mizí ze záhlubin internetu a je nahraženo něčím, co je jistě ostřejší… Ale mnohem horší.

Souhlasíte s tím, aby videa v původním rozlišení mizela z internetu a tak přepisovala hudební historii?