Znáte nějakou častěji se opakující zprávu na webových stránkách? Potvrďte, že nejste robot.

Koukněte se na obrázek a řekněte mi, kde je hydrant. Opište tento text sem do políčka. A nebo případ, kdy já vždy selžu: Vyřešte matematický úkol…

Internet už dávno není místem jenom pro lidi. Kromě nich se totiž i na těchto stránkách pohybují různé automatizované programy. Obecně se jim říká „roboti.“

Někteří jsou hodní. Třeba ti od vyhledávačů. Málokdo chceme, aby tento článek vyskočil jako první při dotazu „recept na svíčkovou omáčku.“ No, a pak jsou zde ti „špatní.“ Scifista samozřejmě namítne. Robot není ani dobrý, ani zlý. Prostě vykonává příkazy svých pánů.

Bohužel se stále vyplácí posílat nevyžádanou reklamu. Tzv. spam. A páníčkové robotů udělají vše pro to, aby se třeba zde dole v komentáři objevila reklama… na nějaký ten masitý obsah.

CAPTCHA

A tak vznikla CAPTCHA. Je to zkratka z anglické věty Completely Automatized Public Turing test to tell Computers and Humans Apart.

Někdy se v této zkratce Alan Turing nevyskytuje, ale myslím si, že otec počítačů sem patří. Sám Turing totiž přišel s prvním myšlenkovým experimentem, kde tvrdil, že až si budete moci s „někým“ pokecat online a nebudete vědět, zda jste mluvili s robotem, či člověkem, tak počítače projdou tímto testem. O argumentu čínského pokoje si přečtěte sami. Protože zrovna na této úrovni už jsme.

Princip takového testu je jasný: Prezentovat problém, který je jednoduše řešitelný pro člověka, ale obtížně řešitelný pro počítač. A do této kategorie stále patří rozpoznávání objektů na obrázku.

Lidská automatizovaná armáda

V boji o internetovou pozornost a o automatizaci jde o hodně. Tudíž existují plně automatizované služby, které využívají poměrně levné ceny práce v zemích třetího světa.

Smutné je, že se stále Nigerijskému princi vyplatí za takovou službu zaplatit. Protože když se mu povede obelstít nic netušícího člověka, tak má na dlouho vystaráno…

Tento boj (nejenom) o emailové schránky svádíme s roboty již přes 20 let. A nevypadá to, že by řešení této bitby bylo na dosah…