Od druhého století našeho letopočtu, kdy se nepřesně předpokládá vznik prvního seznamu sedmi divů světa, uplynulo hodně vody. I když je aktuální seznam divů světa, kde figurují například i Egyptské pyramidy spíše přikládán až na 18. století našeho letopočtu, stále se v posledních letech událo tolik pokroku, že by spisovatelé tehdejších seznamů nejspíše oněměli úžasem.

Zároveň se ve dvacátých letech tohoto století na svět vyklube několik opravdu megalomanských projektů, které svojí velikostí, megalomanským rozpočtem a neuvěřitelnou technologickou komplexností nejspíš přepíší nejeden žebříček světových „nej.“ V dnešním videu se na ně můžete podívat, včetně vizualizací předpokládaného stavu dokončení. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Letiště O´Hare

Spojené Státy Americké, rozpočet 8,5 miliard USD, předpokládaný rok dokončení: 2022

Od přestavby si letiště umístěné u Amerického Chicaga slibuje především rychlejší spojení mezi vnitrostátními a mezinárodními linkami. Zároveň je potřeba navýšit kapacitu letiště, protože USA chystají pořádat meźinárodní fotbalový pohár FIFA v roce 2026 a Olympijské hry v roce 2028.

Přestavba letiště počítá s významným rozšířením Terminálu 5 a kompletní přestavbou Terminálu 2. Po přestavbě, která probíhá za plného provozu letiště (i když v tuto chvíli se asi nejedná o tak velkou komplikaci, jak se původně předpokládalo), vznikne 50 nových gate, tedy „nástupišť“ pro letadla.

Hlavní fáze přestavby je plánována na rok 2022, ale i poté bude celá stavba rozšiřována v dalších fázích, které jsou plánovány až do roku 2028. Letiště si tím určitě udrží status jednoho z nejvytíženějších na světě.

ITER

Francie, rozpočet 20 miliard USD, předpokládaný rok dokončení: 2025

International Thermonuclear Experimental Reactor, neboli mezinárodní experimentální fúzní reaktor sice bude fyzicky umístěn ve Francii, ale jedná se o mezinárodní projekt, podporovaný jak Evropskou Unií, tak Indií, Čínou, Ruskem, Japonskem, Jižní Koreou a Spojenými státy Americkými.

Po své dostavbě se bude jednat o supervýkonný fúzní tokamak reaktor, který bude schopen operovat s teplotami, které se vyskytují ve středu Slunce.

Středobodem tohoto reaktoru je právě tokamak, založený na principu zadržení plazmy na bázi elektromagnetického pole. Dle dostupných údajů by měl dokázat udržet plazmu o teplotě 150 milonu stupňů Celsia po dobu až 1000 vteřin, tedy něco málo přes šestnáct minut neustálého provozu.

Na svůj provoz tenhle bumbrlíček spotřebuje asi 50 Megawattů elektrické energie, tedy celý výkon Štěchovické vodní elektrárny, ale naopak by měl do sítě dodávat až 500 Megawattů elektřiny, tedy asi čtvrtinu výkonu Temelína, nebo Dukovan. O produkci energie tu ale až zas tak nejde. Cílem tohoto reaktoru je zkoumání nových zdrojů energie.

GERD

Etiopie, rozpočet 4,8 miliard USD, předpokládaný rok dokončení: 2020 – 2022

Grand Ethiopian Renaissance Dam je další energetický megaprojekt, tentokrát pod taktovkou Etiopie. Jedná se o megalomanskou vodní nádrž, která po svém dokončení bude dodávat do sítě 6,45 GW (ano Gigawattů), tedy jako Temelín, dohromady s Dukovany a ještě všemi vodními elektrárnami v Česku.

Jedná se o kontroverzní dílo na řece Nil, které si vyžádalo přemístění 20 000 lidí a státy umístěné níže po řece Nil (Sudán a Egypt) se samozřejmě obávají dopadů na své ekonomiky, především hospodářství.

Chuo Shinkanzen

Japonsko, rozpočet 46,4 miliard USD, předpokládaný rok dokončení: 2027

Ačkoliv Japonsko odstartovalo éru superrychlých vlaků už v roce 1964, tak si v poslední době hlavně Čína uzmula status mnoha „nej,“ především, co se rychlosti vlaků týče. Plánovaná trať mezi Tokiem a městem Nagoya se ale i tak s rychlostí souprav až 505 km/h určitě dostane do popředí.

Nová linka bude mít délku 285,6 kilometrů a bude vedena především pod zemí. Cesta z Nagoya do Tokya tak bude trvat pouhých 40 minut. V plánu je i prodloužení trati až do Osaky, kdy by se cestující dostal do Tokia během pouhé jedné hodiny.

Crown Sydney

Austrálie, rozpočet 1,45 miliard USD, předpokládané dokončení: prosinec 2020

Ačkoliv odkazované video o této budově mluví jako One Barangaroo, tak se podle všeho nově dostavovaný mrakodrap poblíž přístavu v Sydney doopravdy jmenuje právě Crown Sydney. Bude se jednat o první šestihvězdičkový hotel v Austrálii, takže luxus je společným jmenovatelem skoro všeho, co se dané budovy týče.

S plánovanou výškou 271,3 metrů se sice aktuálnímu držiteli rekordu, hotelu Burj Khalifa o výšce 829,7 metrů ani nepodívá na kotníky, ale tahle budova soutěží něčím jiným: luxusem. Díky svému tvaru bude každý apartmán jedinečný. S výhledem na jednu z nejznámějších scenérií, přístav v Sydney, s ikonickou operou. Michellinská restaurace v budově. Hotel, kde když se musíte ptát na cenu, tak na to nemáte.

Přepište seznamy!

Žhaví kandidáti na nová „nej“ se do deseti let uvedou do provozu. Za sebe nejvíc doufám, že z pokusného reaktoru ITER opravdu získáme odpovědi na mnoho otázek ohledně fúzní reakce. A co vy? Jaký technologický pokrok vás nejvíce zaujal?

A jestli se vám článek líbí, nezapomeňte dát lajk na Facebooku, ať máte další článek mezi prvními!