Splnil se mi jeden z mých snů. Oslavit Den Sv. Patrika přímo v Irsku. Tenhle sen ovšem začal trochu stresem. Abych zapojil své věčně po elektřině prahnící věcičky, tak jsem si musel zakoupit redukci. Tím pádem jsem se začal zajímat o to, proč mi moje cestovatelská nabíječka zaboha nešla zapojit do zdejších zásuvek. 

Bezpečnost především

Zdířky s „živým“ drátem jsou totiž chráněny uzemňovací zdířkou. I když máte normální nabíječku, tak ji do zdi nedáte ani kdybyste se zbláznili, protože vám chybí uzemňovací kolík, který by uvolnil vstup do zásuvky. 

Jenomže uzemňovacím kolíkem to nekončí. Ostatní dva kolíky jsou naschvál izolovány tak, aby si nešlo sáhnout na živý drát, pokud je zástrčka pod proudem.

Ale to stále není všechno, jak by řekl můj teleshoppingový oblíbenec Horst Fuchs.

Samotná zástrčka je zapojena naschvál tak, aby byl drát na uzemňovacím kolíku ten nejdelší. Uzemňovací kolík tak zůstane zapojen nejdéle a tím pádem vás nejdéle ochrání před případným úrazem proudem.

Pojistka v každé zástrčce

A třešnička na dortu? Každá zástrčka má v sobě povinně pojistku. Důvod je čistě historický: Většina elektrizace se v Království děla po druhé světové válce a měděný drát byl velmi drahou záležitostí.

A tak bylo jednodušší zapojit domácnosti bez u nás tak klasických pojistných skříní a pojistky se začaly dávat až na stranu koncového zařízení.

Pro našince se to může na první pohled zdát jako nesmysl, ale jestli vám někdy doma vylítly pojistky, tak se mnou jistě budete souhlasit. Zatímco když se královně poroucháí toaster, tak vypadne jenom toaster.

Když se nám, na královně nezávislému obyvatelstvu, porouchá toaster, tak vypadne všechno zapojené do daného elektrického okruhu.

Tím pádem můžete zachraňovat třeba i ledničku a nebo i světla.

Inu, musíte to uznat. Britské zásuvky a zástrčky jsou opravdu tím nejlepším, co nám může svět nabídnout.

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak zapojujete své spotřebiče?