Zdroj náhledového obrázku: SpaceX

Pokud se jenom trochu zajímáte o vesmír, tak jste jistě o firmě SpaceX už slyšeli. A určitě jste již slyšeli o Elonovi Muskovi, miliardáři – vizionáři, o jehož pohnutkách osídlit Mars jsme si zde již říkali.

K ISS dolétla první loď určená pro převoz posádky vyrobená v USA. Stalo se tak po dlouhé pauze, kdy od roku 2012, tedy ukončení provozu raketoplánů.

Ačkoliv ve vůbec první kapsuli byla pouze figurína napěchovaná elektronickými senzory, kterou ve SpaceX vtipně pojmenovali Ripley, tak se jedná o obrovský úspěch USA a hlavně o konec dlouhé Ruské nadvlády nad přepravou posádky k ISS a zpátky.

Ne, že bych chtěl zabíhat do politiky, ale i když si řekneme pouze cenu, tak jenom pouhými počty zjistíme, že celá akce se musí NASA vyplatit.

Podle různých zdrojů totiž stojí jedna sedačka v Sojuzu až 80 milionů dolarů. Crew Dragon má pak 7 míst a jeho let k ISS a zpátky by měl stát okolo 50 milionu dolarů.

Ačkoliv jsou Ruské Sojuzy statisticky nejspolehlivějšími kosmickými loděmi v hostorii, tak samozřejmě musíme trochu zabrousit do politiky. USA si samozřejmě musí dokázat, že jsou kosmickou velmocí a dokáží se do vesmíru dostat po vlastní ose.

 A to se ještě na vesmírné nadšence chystá další potěšení. Kromě SpaceX totiž tender o dopravu lidí na ISS vyhrála také firma Boeing, jejíž první demo mise se chystá v dubnu tohoto roku.

Myslím si, že po dlouhé době budou zase lety do vesmíru zajímavou podívanou. A co vy, fandíte spíše vizionářské firmě SpaceX a nebo „korporátnímu“ Boeingu?