Možná jste je zaznamenali i vy. Na noční obloze se přehání světélko za světélkem. Jedou přes oblohu jedno za druhým. Pokračuje apokalyptický rok 2020 útokem mimozemšťanů? Kdepak! Jedná se o nejnovější počin Elona Muska, jménem Starlink.

Elon Musk, respektive jeho společnost Space X vypouští na oběžnou dráhu doslova stovky satelitů, které ve své finální konfiguraci poskytnou internetové připojení dostupné kdekoliv na Zemi. K připojení bude stačit pouze speciální satelitní anténa a samozřejmě volný výhled na oblohu.

Tisícovky satelitů. Ale k čemu?

Space X plánuje vypustit celkem 12 000 satelitů na oběžnou dráhu v první fázi provozu. A všechny budou sloužit ke stejnému účelu: Poskytnout vysokorychlostní internet kdekoliv na planetě, komukoliv, kdo bude mít k dispozici anténu o „velikosti krabice na pizzu.“ Stavba takové rozsáhlé sítě je extrémně náročná.

A to i v případě, kdy Starlink, coby satelitní operátor vlastněný jistým Elonem Muskem, může k vypuštění svých satelitů na orbitu využít společnosti Space X, kterou opět vlastní Elon Musk. Celé spuštění sítě se i tak vyšplhá na několik desítek miliard amerických dolarů. Jak se tohle Muskovi zaplatí? A vyplatí se to vůbec?

Rychlost světla ve vakuu

Asi jste o této veličině slyšeli. Obzvláště pokud se alespoň trochu zajímáte o sci-fi, tak víte, že rychlost světla ve vakuu je zatím to nejrychlejší, jak dokážeme přenášet informace. V současné chvíli je celosvětový internet dostupný především díky podmořským kabelům. A i když ty už fungují na principu optiky, tak mají jednu nevýhodu.

Podmořské optické kabely jsou především ze skla a rychlost informace v těchto kabelech je tak omezena nejenom médiem přenosu (sklo prostě není vakuum a tak zbrzdí světlo až o 40%), ale i indexem lomu světla v daném vakuu. I když jsou optické kabely optimalizovány pro co nejvyšší rychlost přenosu, tak prostě za světlem ve vakuu pokulhávají.

Závod o rychlejší informace

Představme si, že obchodník na Londýnské burze zažádá informace o aktuální ceně jedné akcie na Newyorské burze. Jeho současné připojení podmořským kabelem mu danou informaci poskytne za asi 76 milisekund.

Pokud by stejnou informaci zažádal skrze satelitní připojení, tak stejnou informaci dostane mnohem rychleji. Dnešní video odhaduje takový čas na získání informace na si 43 milisekund, tedy o 75% rychleji než podmořským kabelem. Toto číslo je potřeba brát zatím trochu s rezervou, protože se jedná o informovaný odhad. I tak se reálné zrychlení předávaných informací dá očekávat v desítkách procent.

Miliardy za pár milisekund

Dobrá, tak se informace z Londýna do New Yorku dostanou rychleji. Milisekunda je pro člověka už těžko představitelný časový pojem. Jenom třeba takové mrknutí oka trvá asi 300 milisekund. Takže se bavíme o tom, zda informaci dostanu 4x než mrknu okem a nebo jestli ji dostanu šestapůlkrát. Kde je ten zázračný rozdíl?

Běžný uživatel toto zjevně nebude řešit. Pokud vám webová stránka na druhé polokouli světa odpoví „v mžiku oka“ tak jako tak, tak proč vypovídat smlouvu svému současnému poskytovateli internetu a montovat anténu na střechu?

První zákazník nebude běžný uživatel. Bude to burza

Právě obchodování „v reálném čase“ je ten důvod, proč může být Starlink velmi úspěšný. A burza, respektive její obchodníci, tím zákazníkem, který rád zaplatí vysokou pořizovací cenu za takový monstrózní projekt.

Burzu mezi Londýnem a New Yorkem aktuálně propojuje Hibernia Express Cable, což je soukromý projekt, který je o „pouhých“ 5 milisekund rychlejší než předchozí kabel. Položení takového kabelu stálo asi 300 milionů dolarů. A i tak burza ráda zaplatila peníze za v zásadě drobné zvýšení rychlosti.

I tento kabel je ovšem asi o 30% pomalejší než Starlink. Je tedy záhodno očekávat, že burza ráda zaplatí i za takovéto zrychlení.

Zvedni zadek a leť na Mars!

Elon Musk má ale ještě jeden plán. A tím je dostat se na Mars. Elon napíná všechny své síly k tomu, aby mohl postavit raketu, či spíše rakety a z litstva učinit multiplanetární živočichy.

Jednou z brzd je právě nedostatek financí. A u Starlink se předpokládá, že bude velmi ziskový. Dnešní video předpokládá každoroční zisk asi 30 miliard dolarů. Pro srovnání, rozpočet celé NASA na rok 2020 je 22,6 miliard dolarů. A cesta na Mars je „jenom“ jedním z programů, které NASA chce financovat.

Hvězdiček na noční obloze tak v následujících měsících a letech určitě přibyde. Ale nebojte se, Starlink prý už pracuje na tom, aby satelity neodrážely tolik slunečního světla, jak se tomu dělo doposud.