Můj oblíbený technologický vlogger Michael Fischer, neboli MrMobile dostal už před nějakým časem možnost si vyzkoušet, jaké je vlastně to magické a mnohdy zatracované 5G.

Na pole zapomeňte

Nejednou se ke mně dostaly petice proti hubení včel technologií 5G a vůbec všelijaké havěti. Myslím si, že aby někdo pokryl „pole,“ tak to bude hodně dlouho trvat. V pokrývání signálem se totiž jde především po zákaznících.

V ČR samozřejmě platí, že pokud chcete pokrýt přes  99% obyvatelstva, tak zároveň musíte pokrýt přes 99% území, ale nemyslím si, že se v pokrytí 5G u nás dostane tak daleko.

Ve videu je krásně znázorněno, jak vysoká frekvence to 5G vlastně je. Při takhle krátkých vlnách potřebujete tzv. přímou viditelnost, kdy stačí, abyste byli za oknem a můžete udělat dobrému připojení pápá.

V roce 2019 zatím nemá smysl kupovat 5G telefon, obzvláště v Česku. Český telekomunikační úřad teprve finalizuje aukci nutných kmitočtů a spouštění bychom se měli dočkat až v příštích dvou letech (2020 – 2021).

Extrémní rychlost a vysílače všude

Oproti současnému 4G (LTE) je rychlost internetu opravdu dechberoucí. Teda, když to zrovna funguje…

Pro správnou funkčnost musí být vysílače signálu opravdu všude a i když je mi jasné, že se v Česku bude první pokrývat Praha a Brno, tak jsem opravdu zvědavý, co na to řeknou naši památkáři.

Pokud si hodláte koupit nový telefon, tak v roce 2019 nemá moc význam, abyste od něj požadovali podporu sítí 5G.

P.S.: Mnohá tvrzení zakládám na své praxi z mobilních operátorů. V době psaní článku jsem aktivně zaměstnán pro jednoho nejmenovaného zahraničního mobilního operátora