Zdroj použitých obrázků: Grinding Gear Games

Miluju Diablo. Jedničku jsem měl rád a dvojku jsem naprosto zbožňoval. Takže je vám jasné, že u trojky předstírám, že vlastně ani neexistovala. A čtyřky se nemůžu dočkat.

Jenže tenhle článek není o Diablu. Tenhle článek je o Path of Exile. Hře, kterou si můžete zahrát hned teď. Aby se vám zkrátilo čekání na novou herní pecku.

Co je path of exile?

Řečeno slovy klasika, to už jinde jsme, to je jiná vesnice. Path of Exile je RPG hra typu Hack and Slash z dílny studia Grinding Gear Games a je vytvořená původně skupinkou nadšenců hry Diabla II.

Programátoři se po mnoha a mnoha hodinách hraní Diabla 2 zeptali sami sebe, co je vlastně na tom Diablu tolik baví, a na základě těchto principů vytvořili naprosto novou hru, kterou nazvali právě Path of Exile. Tak co je na ní zajímavé?

Naprosto ohromný strom dovedností

 

Přechází z toho oči. Ačkoliv si úplně na začátku vybíráte typ postavy, tak to v překladu vlastně znamená, že v tomhle mumraji dovedností každý hráčský archetyp začíná na jiném místě.

Strom dovedností je sdílený všemi, a tak i když si třeba na začátku vyberete mnou oblíbenou lučištnici, tak stejně můžete skončit u postavy, co rozmlátí úplně všechno před sebou za pomoci obouručního kladiva. I když by se toto hodilo spíše pro archetyp Marauder, tak stejně se k jeho dovednostem můžete propracovat.

Hack and slash

Dalším nosným tématem hry je do češtiny těžko přeložitelný typ hry. Hack and slash. Takže prostě si probojováváte cestu kupředu zástupy záporáků. Questy jsou v zásadě na jedno jediné téma. Někdo nám otrávil vodu? Zabijeme ho. Potřebujeme vyřešit tuto logickou hádanku? Všechny pozabíjíme a pak se budeme ptát na otázky.

Ve spojení s náhodně generovaným prostředím je zážitek z hry naprosto jedinečný.

Jenom online, ale zcela zdarma

Velkou výtkou u Diabla IV bylo, že půjde hrát jenom plně online. Tak u Path of Exile si teda moc nepomůžete. I zde si do počítače v zásadě instalujete jenom klienta, ale veškerá hra se odehrává online, na serveru.

Máte sice možnost hrát „Solo self found“ typ hry, kdy nelze jakkoliv komunikovat s ostatními hráči, ale nováčkům se tato možnost moc nedoporučuje. I když já neplánuju s kýmkoliv obchodovat, nebo provozovat souboje hráče proti hráčovi, tak jsem stejně zvolil možnost, kdy je možné se s ostatními hráči propojit.

Obrovskou výhodou je, že je hra zcela zdarma. Hra je financována systémem mikrotransakcí, ale jedná se o zcela kosmetické platby. Jinými slovy můžete si koupit svítivé brnění, ale to prostě bude jenom svítit. Nelze si tedy koupit cestu k vítězství.

Proč se do toho pustit?

Obloukem se vracíme k titulku. Do vydání Diabla čtyřky uběhne ještě nějaký ten čas. Tak proč si nezavzpomínat na staré dobré časy a nabrousit své ostří … Abychom mohli pozabíjet někaké ty potvoráky? 🙂

Hru si zdarma můžete stáhnout na https://www.pathofexile.com