Bob Ross. Říká vám to něco? Jestli vůbec nic, tak vám gratuluji. Asi jste v posledních dvaceti letech žili někde pod kamenem.

Bob Ross je stejně slavný malíř jako Picasso nebo Pollock. I když se o umění vůbec nezajímáte, tak jsou prostě jména, která vám uvíznou v hlavě.

Znalci moderního umění se asi nejspíš urazili, když jsem Boba Rosse postavil vedle tak slavných jmen. A klidně přihodím třeba Vincenta Van Gogha. A víte proč?

Ačkoliv by se tvorba Boba Rosse dala označit jako „naivní umění“ či jinými přídavnými jmény, tak je jedna vlastnost, která (zatím) činí Boba Rosse vyjímečným. Jeho originální díla nejsou na prodej. A není to proto, že by o ně nebyl zájem. Správce dědictví Boba Rosse prostě nenapadlo, že by mohli prodávat originální díla.

Pokud máte pár milionů navíc, tak si do obýváku pověsíte Picassa, nebo Pollocka. Ale u Rosse vám ani ty miliony nepomůžou…

Skoro všechna díla tak jsou schována ve skladu a čekají, zda se někdo rozhodne k jejich prodeji. A veškeří odpůrcvi fenoménu poslední doby nejspíše skřípají zuby při představě, že se Bob Ross nejen dostal do významného Smithsonian mutea, ale ještě tam má i stálou výstavu.

Co byste si vy pověsili do obýváku?